Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Jak rozpoznać alkoholizm u męża?

Statystyki pokazują, że mężczyźni częściej niż kobiety cierpią na uzależnienie od alkoholu. Im częściej dana osoba pije alkohol, tym większe jest ryzyko uzależnienia. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z niebezpiecznym nadużywaniem alkoholu u najbliższej osoby?

Jak rozpoznać alkoholizm u męża?

Najczęstsze przyczyny uzależnienia od alkoholu u mężczyzn to niekorzystne środowisko społeczne, depresja, nerwica, a także dziedziczna predyspozycja. Zauważono, że problem częściej występuje u osób, których rodzice nadużywali alkoholu, osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, osób, które często zmuszone są do kontaktu z grupami aspołecznymi. Jednak czasami śmierć bliskiego krewnego, gwałtowna zmiana sytuacji materialnej, problemy osobiste, mogą spowodować uzależnienie od alkoholu.

Jak rozpoznać alkoholizm u męża? Istnieje kilka objawów, które mogą sugerować nadużywanie tej używki. Ciągłe pragnienie alkoholu. Nawet idąc do sklepu po chleb, mężczyzna wraca z butelką alkoholu. Mężczyzna pije sam, żeby nikt go nie potępiał. Nie może znaleźć siły, by przestać pić. Zwiększona tolerancja alkoholu. Najpierw człowiek upija się szklanki wódki, a po kilku latach musi wypić pół butelki, aby uzyskać ten sam efekt. Jednocześnie może już pić bez podjadania i bez popijania. W takim przypadku mamy pewność, że jest to mąż alkoholik.

Rozwój zespołu odstawienia. Mówi się, że odstawienie następuje, po zaprzestaniu picia alkoholu. Drżą ręce, boli głowa, serce „wyskakuje” z klatki piersiowej, nudności, wymioty. Nie każdy może to wytrzymać. Większość uzależnionych kontynuuje picie, dopóki nie wystąpią poważne zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Oznaką uzależnienia od alkoholu u mężczyzn jest także utrata zainteresowania czynnościami, które kiedyś fascynowały. Mężczyzna porzuca swoje hobby, przestaje chodzić na mecze, na kursy. W ogóle nie interesują go miejsca, w których nie pije się alkoholu.

Alkoholizm

Mąż alkoholik - co robić

Aby pozbyć się uzależnienia od alkoholu, musisz zwrócić się o pomoc medyczną do wykwalifikowanych specjalistów. Lekarze prowadzą leczenie alkoholizmu zarówno w szpitalu, jak i w domu pacjentów. Tradycyjnie terapia antyalkoholowa obejmuje cztery podstawowe etapy. Pierwszym jest detoksykacja. Kolejnym normalizacja pracy narządów wewnętrznych. W trakcie leczenia lekarz dowiaduje się, czy występują naruszenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, układu krążenia, nerek, wątroby, mózgu. Jeśli tak, wybierany jest indywidualny schemat leczenia. Może to obejmować leki i fizjoterapię.

Psychoterapia. Gdy tylko stan pacjenta się polepszy, przeprowadzane są z nim sesje psychoterapii indywidualnej i grupowej. W ich trakcie pacjent ma nabyć świadomości istnienia problemu. Ostatnim etapem jest kodowanie. Rozmowy z lekarzem pomagają spojrzeć na nowo na to, co dzieje się wokół, przekonać pacjenta o słuszności nowego stylu życia, w którym nie ma miejsca na alkohol.

Mąż alkoholik - gdzie szukać pomocy?

Leczenie alkoholizmu jest w Polsce bezpłatne. Oznacza to, że możesz skorzystać z oferty państwowych ośrodków leczenia uzależnień. Niestety musisz przygotować się na długi czas oczekiwania na miejsce w ośrodku. Niekiedy jest to nawet 24 miesiące. Alternatywą są prywatne ośrodki. Pobyt w nich jest płatny. W zależności od tego, jaki jest standard pokoju, w którym mieszka osoba uzależniona, lokalizacji ośrodka i wyposażenia pokoju, cena za miesięczny pobyt może wynieść od 4,5 do 6,5 tysiąca. W trakcie leczenia pacjent ma dostęp do wszystkich, uznanych naukowo metod leczenia uzależnień. Po terapii stosowana jest rehabilitacja.